Background

Łotewski bieg Cēsis Eco Trail dołączył do imprez partnerskich Kaszubskiej Poniewierki.

Szacowany czas czytania wpisu: 3 min.

Jeśli nas trochę znacie to wiecie, że od samego początku Kaszubska Poniewierka współpracuje z wieloma imprezami w Polsce. Jeździmy na wolontariaty, pomagamy, kibicujemy i wspieramy, dobrze się przy tym bawiąc. Otrzymujemy także wsparcie i pomoc od naszych partnerów. Do największych z nich można zaliczyć Bieg Rzeźnika, z którym związani jesteśmy od praktycznie od samego początku, ale są także inni. Tego typu współpraca jest dla nas bardzo ważna, nie tylko w kontekście zbierania doświadczeń.

Tym razem chcielibyśmy Wam przedstawić i nieco przybliżyć naszego nowego partnera z Łotwy. Cēsis Eco Trail (CET) odbędzie się już po raz szósty w mieście Cēsis (staropolska nazwa Kieś), oddalonym zaledwie 100km od centrum przepięknej secesyjnej Rygi, której zabytkowe Stare Miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cēsis, choć dużo mniejsze od stolicy, także może się poszczycić zabytkami – dwoma najcenniejszymi są średniowieczny zespół zamkowy na wzgórzu oraz kościół św. Jana w jego pobliżu. To co jednak interesuje biegaczy trailowych najbardziej to położenie miejscowości przy Parku Narodowym Gauja – najstarszym i największym na Łotwie. Oczywiście nie wielkość parku jest najważniejsza, a jego bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe. Sercem parku jest rzeka Gauja wraz z jej dwoma dopływami. Brzegi rzek w parku charakteryzują się klifami zbudowanymi z piaskowca, a wszystko otacza dziewiczy i dziki las pełen jaskiń.

– Tak naprawdę to nie mamy gór na Łotwie. Najwyższy szczyt ma zaledwie 311 metrów wysokości – wyjaśnia Vilmārs Zeme, dyrektor wyścigu CET. – Aby sprawić by bieg był bardziej interesujący i wymagający prowadzimy trasę przez wąwozy, a czasem nawet przez bagna i mokradła. W tym roku CET będzie miał nowy, trudny etap. Mniej więcej między 8 a 16 kilometrem trasy, zawodnicy będą musieli pokonać odcinek w dół rzeki Raunis. Rzeka nie jest głęboka lecz mocno meandrująca, a jej dno jest skaliste. Biegacze będą mieli wstęp w ściśle chroniony obszar parku, dlatego musimy przygotować bieg z wielką starannością – podkreśla.

Organizatorzy zmienili ok 60% trasy w stosunku do lat poprzednich. Wszystko po to aby pokazać biegaczom najciekawsze okolice Cēsis. Tegoroczna edycja CET odbędzie się 3 sierpnia. Zapisując się na bieg możecie wybrać dystanse 82+, 51+ oraz krótsze.

Do Cēsis można się bardzo łatwo dostać z Rygi autobusem z Dworca Centralnego lub pociągiem. Dworzec autobusowy i kolejowy położone są blisko siebie, a komunikacja kursuje często więc nie ma problemu z dostaniem się na start biegu.

Kwestia noclegu przed biegiem również nie nastręcza problemów. Organizatorzy proponują sprawdzić stronę: Noclegi na CET.

Serdecznie polecamy Wam tę imprezę! Cēsis ma urokliwe stare miasto z mnóstwem pubów i kafejek. Jeśli chcecie udać się latem w mniej oczywiste miejsce to CET będzie świetnym wyborem. Jako ekipa Kaszubskiej Poniewierki planujemy pojawić się na starcie. Jeśli planujecie wyjazd na CET i macie jakieś pytania lub szukacie wspólnego dojazdu to dajcie nam znać!

Strona organizatora

Przewodnik po Parku Narodowym Gauja

Fot. materiały Organizatora.