Background
  • Ultramaraton Kaszubska Poniewierka – 100km (D+2790m/D-2660m)

    START, godz. 02:00, SOPOT 14.IX.2019

    Mapa

Równo o 2 w nocy kaszubskie szlaki rozświetlą setki czołówek śmiałków, którym nie straszny stukilometrowy dystans. Szlaki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od razu dadzą Wam mocno w kość, bądźcie więc gotowi na sporo ostrego napierania już od startu w Sopocie zlokalizowanego zaledwie 2 kilometry od piaszczystej plaży. Przed Wami trudna część trasy z licznymi wzgórzami morenowymi i głębokimi dolinkami. Słynny szlak zielony poznacie od razu i trzeba będzie się z nim szybko zaprzyjaźnić. Po 30 km ostrej przeprawy dotrzecie na pierwszy punkt żywieniowy w okolicy sklepu Decathlon gdzie uzupełnicie zapasy i dostaniecie piątkę mocy na dalszą drogę.

Zacznie świtać. Wkrótce dotrzecie do przeprawy przez Radunię słynącą ze swego nurtu. Nie bez powodu zbudowano na niej aż 8 elektrowni wodnych! Po kolejnych kilometrach leśnej trasy dobiegniecie w okolice Jeziora Łapińskiego i dalej przemierzając kolejne, bardziej płaskie kilometry, oddalicie się od siedzib ludzkich zagłębiając się w okoliczne lasy. Nim się obejrzycie, pojawi się na drodze drugi punkt żywieniowy w miejscowości Skrzeszewo, gdzie zaopiekuje się Wami nasza zaprzyjaźniona ekipa. Ładując baterie na drugą połowę biegu będziecie mogli skorzystać z przygotowanego wcześniej przepaku.

Kolejne kilometry trasy biegu doprowadzą Was w okolice jednego z piękniejszych miejsc na Kaszubach, czyli Jaru Raduni. Spodziewajcie się spektakularnego wąwozu z trudną, techniczną ścieżką usłaną powalonymi drzewami. Stąd jeszcze kilkanaście kilometrów do trzeciego punktu żywieniowego nad jeziorem Karczemnym skąd będziecie mogli podziwiać panoramę Kartuz.

Na ostatnich kilometrach Szwajcaria Kaszubska przywita Was tym co ma najlepszego, czyli swoimi wzgórzami z licznymi podbiegami i zbiegami oraz punktami widokowymi, skąd rozciągają się fantastyczne panoramy na okoliczne jeziora. Na trasie czeka Was najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego – Wieżyca (329 m n.p.m.). Stąd już tylko kilka kilometrów zbiegu do mety. Czekamy na Was w Wieżycy-Koszałkowie! Sponiewieracie się nami?