Background

Nowy bieg partnerski z Litwy: Kernavė – Vilnius Ultra Trail.

Szacowany czas czytania wpisu: 5 min.

UWAGA: wkrótce rozpocznie się kolejna edycja tego wyścigu. Już 15 czerwca 2019 możecie przebiec historyczny 82km szlak pomiędzy litewskimi stolicami: Kernavė i Wilnem. Sprawdźcie co Dyrektor Biegu, Domantas Cibas mówi na temat tego wyścigu.

Wyścig Kernave – Vilnius Trail zorganizowaliśmy po raz pierwszy 5 lat temu z kilkoma entuzjastami, którzy byli wystarczająco zdeterminowani by przebiec dystans dzielący średniowieczną stolicę Litwy – Kernave (Kiernów) i obecną stolicę – Wilno. Od tamtego czasu bieg rozwinął się i obecnie oferujemy trzy różne dystanse dla biegaczy na wszystkich poziomach zaawansowania sportowego:

10K Fun Run jest najkrótszym i najbardziej dynamicznym biegiem spośród dostępnych, oferującym wspaniałe wprowadzenie do biegania dla początkujących, ale jednocześnie wystarczająco wymagającym dla doświadczonych biegaczy. Trasa prowadzi uczestników przez jeden z najpiękniejszych i najbardziej stromych szlaków w samym sercu Wilna.

Trail Marathon jest naszym dystansem maratońskim przeznaczonym dla doświadczonych biegaczy. 42-kilometrowa trasa prowadzi uczestników przez dość techniczne szlaki, oferujące strome podbiegi i bardzo szybkie zbiegi. A wszystko to w sąsiedztwie rzeki Neris (Wilia).

Kernavė Ultra to nasz najdłuższy i najbardziej wymagający dystans, przeznaczony wyłącznie dla doświadczonych biegaczy. Uczestnicy wystartują w średniowiecznej stolicy Litwy – Kernavė, która jest obecnie wpisana na listę UNESCO. Biegacze przebiegną przez średniowieczne kopce zamkowe, w których odkryto najstarsze obozowiska z epoki kamienia, a następnie udadzą się szlakiem przez stary las dębowy z kilkoma bardzo technicznymi i szybkimi odcinkami. Dalej, bardzo malowniczą ścieżką wzdłuż rzeki Neris, gdzie dystans 82km łączy z trasą maratońską.

Sukcesywnie staramy się ulepszać trasę, aby była ciekawsza i bardziej wymagająca, więc każdego roku wprowadzamy niewielkie zmiany 🙂 Większość tras prowadzi przez lasy i obejmuje techniczne podejścia i zbiegi. Trasy są szybkie, tylko kilka miejsc ma luźną nawierzchnię lub błoto (ale oczywiście zależy to w znacznym stopniu od warunków pogodowych).

Dbamy o to, by wszyscy uczestnicy dostali się na linię startu na czas 🙂 Organizujemy autobusy, które zabierają wszystkich biegaczy dystansów 82km i 42km ze strefy mety w Wilnie do punktu startowego w Kernavė (dla dystansu 82km) i w Šilėnai (42km). Tak więc uczestnicy muszą jedynie zadbać o to, by dotrzeć do bazy na mecie na czas, zanim autobusy odejdą na linię startu.

Biuro zawodów znajduje się w jednym z największych parków w Wilnie – Vingis Park [kliknij by otworzyć mapę]. Miejsce to jest bardzo blisko centrum miasta i jest otoczone przez rzekę Neris. Dojazd jest dość łatwy, czy to transportem publicznym, taksówką lub też za pomocą lokalnego serwisu wynajmu samochodów CityBee.

– W przypadku korzystania z transportu publicznego polecam aplikację Trafi mobile app. Dzięki niej nie tylko łatwo wyszukacie różne opcje transportu publicznego w czasie rzeczywistym, ale także możecie zarezerwować samochody z CityBee i Spark lub wezwać Uber-a.

– W przypadku taksówek najlepszymi opcjami są Uber lub Bolt (wcześniej Taxify). Taxify jest zazwyczaj nieco tańszy i szybszy.

Zakwaterowanie: głównie za pośrednictwem Airbnb lub Booking.com. W centrum miasta dostępnych jest wiele dobrych opcji noclegowych, których lokalizacja sprawia, że dotarcie na start oraz powrót z mety będą całkiem łatwe i przyjemne.

Gorąco polecam zarezerwować kilka wolnych dni przed lub po wyścigu, aby mieć trochę czasu na zwiedzanie Wilna i okolic. Stare miasto w Wilnie – wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, więc zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na spacer wąskimi uliczkami z mnóstwem kawiarni, pubów i restauracji. Polecam także wejście na wzgórze Trzech Krzyży, które jest widoczne z placu Katedralnego, skąd rozpościera się najlepsza panorama całego Wilna. A jeśli czas na to pozwoli, odwiedźcie Republikę Zarzecza – artystyczną i bardzo kolorową część miasta. Obowiązkowo trzeba też pójść na piwo w jednym z pubów w ratuszu;)

Ponieważ nasz bieg organizowany jest na trasie to Kernavė – Wilno, to gorąco polecam odwiedzenie także Kernavė. Poranek przed startem to zdecydowanie za mało, by zobaczyć choćby odrobinę Kernavė 🙂 To małe miasteczko ma wielkie znaczenie w historii Litwy, ponieważ jest nie tylko pierwszą średniowieczną stolicą Litwy, ale także miejscem najstarszego osadnictwa z epoki kamienia. W Kernavė polecam odwiedzić kopce fortecy, które podobnie jak stare miasto Wilna są wpisane na listę UNESCO. Świeżo odnowione muzeum historii w centrum Kernavė posiada ciekawą, interaktywną wystawę dotyczącą historii Litwy i okolicznych regionów – naprawdę warte odwiedzenia. W związku z tym, że Kernavė było stolicą w średniowieczu, w czasach gdy Litwini wciąż byli poganami, w okolicznych lasach jest wiele pogańskich miejsc kultu. Tak więc po spędzeniu czasu w Kernavė, w drodze powrotnej do Wilna, tuż przed miastem Dūkšta, będziecie mijać bardzo stary, dębowy las. Można tam pospacerować wśród olbrzymich dębów, odwiedzić rytualny kamień z kilkoma starożytnymi runami i wspiąć się na 3 pagórki fortecy wzdłuż ścieżki. To właśnie tędy uczestnicy 82-kilometrowego dystansu będą biegać podczas zawodów 🙂

Sądzę, że na krótką wizytę na Litwie propozycje powyżej będą nawet bardziej niż wystarczające. Ale jeśli macie do zagospodarowania więcej niż kilka dni, jest o wiele więcej do zobaczenia, np. Troki, kolejna historyczna stolica Litwy z niesamowitym zamkiem otoczonym jeziorami ze wszystkich stron, które wraz z Kernavė i Wilnem tworzy tzw. „trójkąt stołeczny”. Park Regionalny Neris ma wiele szlaków do zwiedzania i może być szczególnie interesujący dla niektórych osób, ponieważ nadal można znaleźć tu kilka starych posterunków granicznych z 1930 roku. Jest więc wiele do zobaczenia i odwiedzenia!

Strona wyścigu

Zapisy

Zdjęcia: materiał nadesłany przez Organizatora.