Background
  • Ultramaraton Kaszubska Poniewierka – 100km (D+2790m/D-2660m)

    START, godz. 02:00, SOPOT 14.IX.2019

Równo o 2 w nocy kaszubskie szlaki rozświetlą setki czołówek śmiałków, którym nie straszny stukilometrowy dystans. Szlaki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od razu dadzą Ci mocno w kość, bądź więc gotowy(a) na sporo ostrego napierania już od startu w Sopocie zlokalizowanego zaledwie 2 kilometry od piaszczystej plaży. Przed Tobą trudna część trasy z licznymi wzgórzami morenowymi i głębokimi dolinkami. Słynny szlak zielony poznasz od razu i trzeba będzie się z nim szybko zaprzyjaźnić. Po 30 km ostrej przeprawy dotrzesz na pierwszy punkt żywieniowy w okolicy Wróblówki, gdzie uzupełnisz zapasy i dostaniesz piątkę mocy na dalszą drogę.

Zacznie świtać. Wkrótce dotrzesz do przeprawy przez Radunię słynącą ze swego nurtu. Nie bez powodu zbudowano na niej aż 8 elektrowni wodnych! Po kolejnych kilometrach leśnej trasy dobiegniesz w okolice Jeziora Łapińskiego i dalej przemierzając kolejne, bardziej płaskie kilometry, oddalisz się od siedzib ludzkich zagłębiając się w okoliczne lasy. Nim się obejrzysz, pojawi się na drodze drugi punkt żywieniowy w miejscowości Skrzeszewo, gdzie zaopiekuje się Tobą nasza zaprzyjaźniona ekipa. Ładując baterie na drugą połowę biegu będziesz mógł/mogła skorzystać z przygotowanego wcześniej przepaku.

Kolejne kilometry trasy biegu doprowadzą Cię w okolice jednego z piękniejszych miejsc na Kaszubach, czyli Jaru Raduni. Spodziewaj się spektakularnego wąwozu z trudną, techniczną ścieżką usłaną powalonymi drzewami. Stąd jeszcze kilkanaście kilometrów do trzeciego punktu żywieniowego nad jeziorem Karczemnym, skąd będziesz mógł/mogła podziwiać panoramę Kartuz.

Na ostatnich kilometrach Szwajcaria Kaszubska przywita Cię tym co ma najlepszego, czyli swoimi wzgórzami z licznymi podbiegami i zbiegami oraz punktami widokowymi, skąd rozciągają się fantastyczne panoramy na okoliczne jeziora. Na trasie czeka Cię najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego – Wieżyca (329 m n.p.m.). Stąd już tylko kilka kilometrów zbiegu do mety. Czekamy na Ciebie w Wieżycy-Koszałkowie! Sponiewierasz się nami?

Bieg jest punktowany przez ITRA, dorzucamy 4 punkty do Twojej kolekcji, no chyba że jesteś na tyle szybki(a) by zgarnąć 5 za HARD 🙂